Etykiety

czwartek, 8 lutego 2018

#217 Jaką mamy pogodę we Włoszech?

Che tempo fa a Roma? Jaka jest pogoda w Rzymie?

Mówi się, że najłatwiej rozmawiać o pogodzie. W końcu to temat neutralny, który poruszyć można zarówno ze starszą sąsiadką, jak i z chłopakiem, który wprawia nas w zakłopotanie. Temat dobry na każdą porę, każdą znajomość i wbrew pozorom bardzo popularny!

Jak więc rozmawiać o pogodzie we Włoszech?

Jeśli chodzi o pogodę to powszechnie wiadomo, że dużo ludzi lubi sobie brontolare (marudzić). Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli fa troppo caldo (zbyt ciepło) nie jest dobrze, ale także, gdy fa troppo freddo (zbyt zimno), nie każdy będzie szczęśliwy.

Co z tego, że c'è il sole (świeci słońce), jeśli na dworze soffia il vento (wieje wiatr).

Nie mówiąc już o dniach kiedy piove (pada), nevica (pada śnieg) lub najzwyczajniej ci prepariamo per la pioggia (szykujemy się na deszcz).

Il tempo (pogoda) może być różna zależnie od la stagione (pory roku).

D'estate (latem) można spędzać czas sulla spiaggia (na plaży), ale wieczorem często zdarzają się le tempeste (burze). Letnie burze z i fulmini (piorunami).

Nell'autunno (jesienią) w parku widuje się już le foglie collorate (kolorowe liście), a na ulicy jest rozlana nie jedna pozza (kałuża).

D'inverno (zimą) możemy fare i pupazzi di neve (lepić bałwany) oraz oglądać i fiocchi di neve (płatki śniegu). Chodniki pokrywa gruby il ghiaccio (lód), a samochody la brina (szron).

La primavera è bellissima! (wiosna jest piękna!) Głównie dlatego, że w końcu znów fa caldo. I fiori sbocciano (kwiaty kwitną), a słońce budzi wszystkich do życia.


7 komentarzy:

 1. Ale dużo przydatnych słówek i zwrotów ujawniłaś! Super <3
  U mnie dzisiaj c'è il sole! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O zawsze to samo . Za ciepło źle za zimno też źle . Ja tam nie narzekam hihi :) Ale dzięki za słówka może kiedyś się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może uda mi się zapamiętać ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. u nas zdecydowanie ludzie lubią marudzić, zwłaszcza o pogodzie. ;) ale swoją drogą to zima mogłabym się już skończyć. ;p
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ahhh świetnie to wymyśliłaś z tymi słówkami ! Super :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz co fajnie jeszcze jakbyś pisała jak się wymawia słówka :) bo tak to nie wiem :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Określenia pogodowe przydadzą mi się już pod koniec tego tygodnia :)

  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń