Etykiety

sobota, 25 lutego 2017

#135 Włoska zima czyli słownictwo, które warto znać.

Ciao a tutti! :*
Wiem, że teoretycznie już bliżej do wiosny niż do początku zimy (ufff), ale jakoś jak zwykle zabrakło mi czasu, aby przygotować odpowiedni wpis w odpowiednim czasie więc może nie obrazicie się na mnie śmiertelnie jeśli dziś porozmawiamy troszkę o zimie, a dokładniej o przyjemnych, pięknych słowach zachowanych w zimowej tematyce.
Mam nadzieję, że tym samym nie przywołam znów śnieżnych zamieci!
Myślę też, że tego typu wpisy to świetna forma nauki/ powtórki/ oswojenia się z nowymi słowami.

Najsłodszym słowem po włosku związanym z zimą zawsze będzie dla mnie il fiocco di neve (płatek śniegu) choć jest dużo innych, które o tą pozycję walczą! Na przykład il pupazzo di neve (bałwan). Samo słowo il pupazzo oznacza natomiast kukiełkę.
Kto z nas będąc małym nie miał ochoty na i giochi sulla neve(zabawy na śniegu)? W końcu każdy kiedyś był pazzo per la neve (w końcu każdy kiedyś miał bzika na punkcie śniegu. W sumie jak najlepiej brzmiałoby takie crazy about po polsku?).
Najlepszymi śnieżnymi zabawami z pewnością są: la battaglia di palle di neve (bitwa na śnieżki), lo slittino (sanki), gli angeli sulla neve (anioły na śniegu).
Oprócz tego dla miłośników szybkiej jazdy na lodzie, pozostaje pattinare su ghiaccio (jeżdżenie na łyżwach). Klasyczne lub il pattinagio artistico (jazda figurowa na łyżwach).
Z la neve (śnieg) i l'inverno (zima) kojarzą się też oczywiście i ghiaccioli (sople, które często też są rozumiane jako lody na patyku).
Gdy ziemia pokrywa się coraz grubszą warstwą białych płatków oznacza to, że nevica lub fiocca (pada śnieg). Choć słowo fioccare nie jest zbyt popularne i z dwojga najlepiej zapamiętać nevicareAle spokojnie, na szczęście cały ten śnieg zaczyna się już sciogliere (roztapiać)! I pozostaje nam już tylko czekać na la primavera (wiosna), która już za kilkanaście dni! :)

Tradycyjnie już pytam jak wam się podoba taki post? <3

6 komentarzy:

 1. Znam primavera i danie pasta primavera☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zestawienie! Dla osób uczących się tego genialnego języka (ja na szczęście go poznałam - chociaż cały czas się szkolę!) bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię posty z słówkami, mam nadzieję że kiedyś będę miała okazję z nich skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie byłam na nartach we Włoszech, niemniej słówka bardzo ciekawe :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post, bardzo podoba mi się to jak go napisałaś. Chętnie nauczę się tych słówek może zmotywuje mnie to do nauki języka włoskiego :)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 6. genialny pomysł <3 fajny słowniczek :* obserwuję i licze na rewanż :)

  OdpowiedzUsuń